| Part Number | SMCJ18AHE3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 315370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ18AHE3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ18AHE3 57T |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 20 V |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 18 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 29.2 V |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 51.4 A |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ18AHE3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | 400W,43V 5%,SMA PAR Download PDF datasheet for TPSMA43AHE3_A H.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS22VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S24AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC33A-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ85A.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ20A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SM4T21AY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 28V 3600W 2-Pin DO-218AC Plastic T R Download PDF datasheet for SM5S28ATHE3 I.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS30VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 33V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K33CA-M3 57.pdf |